UMĚLCI / VÍTKOVO KVARTETO / VETERÁNI STUDENÉ VÁLKY
Vítkovo kvarteto / Veteráni studené války - klikni pro plnou velikost

Vítkovo kvarteto / Veteráni studené války - klikni pro plnou velikost

Vítkovo kvarteto / Veteráni studené války - klikni pro plnou velikost

Vítkovo kvarteto / Veteráni studené války - klikni pro plnou velikost

VÍTKOVO KVARTETO
/ VETERÁNI STUDENÉ VÁLKY
Vítkovo kvarteto
Skupina se zformovala pod původním názvem Vítkovo částečně odvážné rockové kvarteto v roce 1984 v inspirativním prostředí pražských hospod ve složení Benjamin Vítek (bicí), Petr Mráz a Jan Šulc (kytary), Rostislav Hapl (basová kytara) a Jiří Růžek (zpěv). O rok později obdržela na Vokalíze cenu Tip Vokalízy. Nikdy se však nebrala příliš vážně a zpochybňovala i svou existenci a rockovou orientaci. Bez ohledu na název vystupovala v pětičlenné sestavě, „hrozila“ obratem k country hudbě a 28. 7. 1988 se naoko rozloučila se svým publikem uspořádáním fiktivně posledního koncertu na Letní scéně PKOJF v Praze, z které se nechala odvézt v pohřebním voze. Tak jako si Vítkovci ponechali svá civilní povolání, právě tak si zachovali smysl pro humor. Postupně se ale prosadila hráčská zručnost, která povýšila vystoupení Vítkova kvarteta na událost festivalu Rocková vysočina ´87 v Havlíčkově Brodě, kde soubor zvítězil v hlasování publika. Profesionální růst se odrazil ve vyřazení parodií, které sklouzaly k estrádě, jako bylo italské Sereno é. Zato hity z původní tvorby, jako Pražskej démon, AIDS, Pizza-grill, nebo Bigbitový dunění se dodnes udržely na programu koncertů, ale i v playlistu Radia Beat. Za příklad seriózní tvorby Vítkova kvarteta z 80. let je třeba připomenout hudbu Jana Šulce pro muzikálové ztvárnění Brechtova Dona Juana v provedení Pradivadla. Píseň z tohoto muzikálu " Kdo ví " získala cenu za nejlepší song na Rockfestu.

„V době porevoluční nemusíme na rozdíl od jiných kapel měnit repertoár,“ konstatoval Jiří Růžek v Mladém světě v r. 1990 „Už předtím u nás platilo, co na mysli, to na jazyku, ale protože jsme to říkali zvesela, docela nám to procházelo,“ ohlédl se za starou érou. Skupině se otevřela možnost zahraničních výjezdů (Dánsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko) a konečně začala zvažovat možnost vydání gramofonové nahrávky, pokud nepočítáme společný projekt Veteráni studené války s Otou Petřinou a Zdeňkem Juračkou. Její doménou však zůstalo hudební pódium, na kterém si vydobyla takové renomé, že si jako vrcholnou recesi dovolila uspořádat v zaplněném Velkém sále pražské Lucerny Společenské setkání přátel Vítkova kvarteta, kde sama nevystoupila, pouze od opulentní večeře na pódiu se zájmem sledovala produkci svých slavných, pečlivě vybraných a sezvaných kolegů na čele s Laurou a jejími tygry. V současnosti skupina nadále koncertuje a díky stabilní čtveřici zakladatelů se stala skutečným kvartetem, rozšířeným o rozličné hudební hosty.

Veteráni studené války
Veteráni studené války byl původně pouze studiový projekt, ve kterém zpěváka Jiřího Růžka doplňovaly české kytarové legendy Zdeněk Juračka a Ota Petřina. Velkým hitem byla píseň Sovy, která vyhrála hitparádu Eso na TV Nova. Autorem textů na albu byl Lou Fanánek Hagen. Posléze se z ryze studiového projektu stala koncertní skupina, v posledních letech právě propojená s Vítkovým kvartetem.

Discografie:
Live CD (1995), Veteráni studené války CD (1998), Vítkovo kvarteto a Veteráni studené války – (DVD) PP Production 2005, Best off – B.M.S. 2008













KONTAKT:
Rostislav Máca
TEL.: +420 604 892 103
rmproduction@seznam.cz
 
Web developed by ©2020 Ondřej Toul / WWW.ONDREJTOUL.COM